Οι μαθητές που επιλέγουν τη φοίτηση τους στον τομέα αυτό αποκτούν γνώσεις Γενικής Παιδείας, θεωρητικές γνώσεις σχετικά με το αντικείμενο της Ειδικότητας που επιλέγουν καθώς και πρακτικές γνώσεις ασκούμενοι στα εργαστήρια του  Εργαστηριακού Κέντρου. Σε κάθε περίπτωση το βασικό ζητούμενο είναι η ομαλή ένταξη του μαθητή στο εργασιακό περιβάλλον. Είναι γεγονός ότι το διάστημα που απαιτείται από έναν απόφοιτο για την ένταξη του στο εργασιακό περιβάλλον, ποικίλλει ανάλογα με τις γνώσεις και τις εμπειρίες που έχει ήδη αποκτήσει στην ειδικότητα που εχει επιλέξει.

Οι απόφοιτοι μπορούν να απασχοληθούν ως ελεύθεροι επαγγελματίες, ως μισθωτοί σε επιχειρήσεις (βιομηχανίες κατασκευής ψυγείων και κλιματιστικών, εμπορικές και εργολαβικές επιχειρήσεις συναφών δραστηριοτήτων) και ως τεχνίτες συντήρησης.

Συγκεκριμένα μπορούν να:

• ακολουθούν τις τεχνικές οδηγίες και τις προδιαγραφές του μελετητή και του κατασκευαστή
  • εφαρμόζουν τους κανονισμούς ασφαλείας
  • χρησιμοποιούν σωστά τα εργαλεία, τις συσκευές και τα όργανα ελέγχου
  • εργαστούν σε εγκαταστάσεις βιομηχανικής και επαγγελματικής ψύξης και εγκαταστάσεις κεντρικού και βιομηχανικού αερισμού και κλιματισμού
  • ασχοληθούν με επιτυχία στην εγκατάσταση, συντήρηση και επισκευή οικιακών και επαγγελματικών ψυγείων και ψυκτικών εγκαταστάσεων
  • ασχοληθούν με την εγκατάσταση, συντήρηση και επισκευή τόσο τοπικών κλιματιστικών μονάδων, όσο και κεντρικών κλιματιστικών εγκαταστάσεων

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Β' Τάξη

Μαθήματα Ώρες
1.  Στοιχεία Τεχνικής Θερμοδυναμικής - Εφαρμογές 3Θ+3Ε
2. Μηχανική-Αντοχή Υλικών