Το Επαγγελματικό Λύκειο Βάρης πρωτολειτούργησε το 1986, αρχικά σε δανεική αίθουσα του Γυμνασίου. Σιγά σιγά και με τις άοκνες προσπάθειες των πρώτων Διευθυντών απέκτησε το χώρο που βρίσκεται σήμερα. Ο χώρος αυτός έχει τις ιδιαιτερότητές του. Οι σχολικές αίθουσες περιβάλλονται από έναν πανέμορφο κήπο, κάτι που το καθιστά ίσως και μοναδικό στην πόλη μας.

Το σχολείο μας είναι εξοπλισμένο με όλα τα εργαστήρια που είναι απαραίτητα για την ολοκληρωμένη εκπαίδευση των μαθητών μας στις ειδικότητες που λειτουργούν. Η μέριμνα των εκάστοτε Διευθυντών, Υποδιευθυντών και Διδασκόντων Καθηγητών κινείται σε δύο άξονες. Από τη μία πλευρά, σαφώς δίνεται έμφαση στη γνωσιολογική συγκρότηση του μαθητή και στην ποιότητα της παρεχόμενης γνώσης με πνεύμα ευέλικτο και προσαρμοσμένο στις νέες τεχνολογίες και στις απαιτήσεις του παρόντος και του μέλλοντος. Από την άλλη πλευρά, θεωρούμε εξίσου σημαντική την αρωγή μας στη διαμόρφωση μιας ολοκληρωμένης προσωπικότητας σε κάθε μαθητή. Στο πλαίσιο αυτό εκπονούνται συχνά εκπαιδευτικά προγράμματα πολιτιστικού, περιβαλλοντικού κι αθλητικού χαρακτήρα και οργανώνονται συστηματικά εκπαιδευτικές επισκέψεις κι εκδρομές. Με τον τρόπο αυτό, τα παιδιά μας προβληματίζονται κι ευαισθητοποιούνται σε καίρια ζητήματα της εποχής μας αποκτώντας γενικότερη κουλτούρα. Ταυτόχρονα, μαθαίνουν να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και συνειδητοποιούν τη δύναμη της συνεργασίας.

Όλα τα παραπάνω όμως θα είχαν λιγότερη αξία αν δεν συντελούνταν σ’ ένα περιβάλλον που αγκαλιάζει, σέβεται κι αγαπάει τα παιδιά. Το σχολείο μας έχει δημιουργήσει μία παράδοση σ’ αυτό το τόσο σημαντικό θέμα. Όλο το εκπαιδευτικό δυναμικό του ΕΠΑ.Λ. Βάρης αγωνίζεται στο «χτίσιμο» μιας υγιούς σχέσης με τα παιδιά μας. Κι είμαστε περήφανοι γι’ αυτό.