Οι μαθητές διδάσκονται μαθήματα σχετικά με το αντικείμενό τους, ασκούνται σε κατάλληλα εξοπλισμένα εργαστήρια και παράλληλα τους δίνεται η δυνατότητα με την ολοκλήρωση των σπουδών τους να συμμετέχουν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις που μπορεί να τους οδηγήσουν στα τμήματα ΑΕΙ και ΤΕΙ της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Στον Τομέα Υγείας και Πρόνοιας λειτουργούν στο σχολείο μας οι ειδικότητες:

• Βοηθών Νοσηλευτών
  • Βοηθών Φυσικοθεραπευτών

στις οποίες υπάρχουν πολύ καλές προοπτικές ανεύρεσης εργασίας γιατί η ζήτηση είναι συνεχής αλλά και αυξανόμενη στο Δημόσιο και Ιδιωτικό Τομέα.

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας Βοηθών Νοσηλευτών με τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτούν μπορούν να εργαστούν:

• ως βοηθητικό προσωπικό σε Νοσοκομεία και Κέντρα Υγείας, Νοσηλευτικές μονάδες, Υγειονομικούς σταθμούς, ΕΚΑΒ, Οίκους ευγηρείας, Κέντρα αποκατάστασης ατόμων με ειδικές ανάγκες.
  • ως ελεύθεροι επαγγελματίες που προσφέρουν υπηρεσίες σε ασθενείς που νοσηλεύονται στο σπίτι υπό ιατρική παρακολούθηση

Σε συνεργασία με τους υπεύθυνους νοσηλευτές χορηγούν εργαλεία σε μία χειρουργική επέμβαση, ετοιμάζουν υλικό για αποστείρωση, απολυμαίνουν τα αντικείμενα του χειρουργείου, σηκώνουν ή τοποθετούν τον άρρωστο στο κρεβάτι, στρώνουν το κρεβάτι του αρρώστου, αναλαμβάνουν τη φροντίδα του αρρώστου στο κρεβάτι, προετοιμάζουν σετ αλλαγής τραύματος, κάνουν λήψη ζωτικών σημείων, χορηγούν φάρμακα, εφαρμόζουν τεχνικές θεραπείας και πρόληψης κατακλίσεων, τεχνικές ατομικής καθαριότητας, συμμετέχουν στην ομάδα φροντίδας αρρώστων σε σπίτι, κέντρο υγείας, στο σχολείο, φροντίζουν νεογνό, πραγματοποιούν μετρήσεις και τηρούν το ιατρικό απόρρητο.

Οι απόφοιτοι της ειδικότητας Βοηθών Φυσικοθεραπευτών με τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτούν μπορούν να εργαστούν:

• σε Φυσιοθεραπευτήρια
  • σε Νοσοκομεία
  • σε Ιδρύματα αποκατάστασης
  • σε Ιατρεία θεραπευτικών λουτροπηγών
  • σε Γυμναστήρια
  • σε μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες που διαθέτουν χώρους γυμναστικής και φυσικής αποκατάστασης

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Β' Τάξη

1. Ανατομία-Φυσιολογία Ι
2. Πρώτες Βοήθειες
3. Υγεία και Διατροφή