ΣΠΟΥΔΕΣ

Βοηθός Φυσικοθεραπευτή

Η Φυσικοθεραπεία είναι ένας κλάδος από τα επαγγέλματα του τομέα υγείας, που αν κι έχει τις ρίζες της στην εποχή του Ιπποκράτη, συνεχώς εξελίσσεται.
Ασχολείται κυρίως με προβλήματα του ανθρώπου που προκύπτουν από διάφορες τραυματικές ή παθολογικές καταστάσεις.
Καλ΄'υπτει ένα ευρύ φάσμα ιατρικ΄'ων περιπτώσεων και περστυατικών με σκοπό κυρίως την κινητική αποκατάσταση.
Ποια μαθήματα διδάσονται:
Διδάσκονται μαθήματα θεωρίας κι εργαστηρίου. Μαθήματα όπως Ανατομία, Κινησιολογία, Μάλαξη, Εφαρμογή φυσικών μέσων κλπ.
Όλες οι λεπτομέρειες για την παρακολούθηση
Ασχολείται κυρίως με νευρολογικές παθήσεις ( εγκεφαλικά, παραπληγία, νόσος Parrkinson), ρευματολογικές παθήσεις (ρευματοειδή αρθρίτιδα, αγκυλοποιητικές), ορθοπαιδικές κακώσεις(σκολίωση, κύφωση, οοσφυαλγίες), αθλητικές κακώσεις (διαστρέματα, θλάσεις), καρδιοαναπνευστικές παθήσεις (χρόνια πνευμονική ανεπάρκεια-άσθμα) κ.α.

Τα Δυνατά σημεία του ΕΠΑΛ Βάρης

Μετά το Γυμνάσιο

ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ (WEBEX)

ΗΜΕΡΕΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΓΟΝΕΩΝ: ΤΡΙΤΗ & ΠΕΜΠΤΗ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ  ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ 2020

Οι Απόφοιτοί μας κάνουν ήδη την Πρακτική τους άσκηση στο Νοσοκομείο ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ,
και στο ιατρικό κέντρο της ΣΧΟΛΗΣ ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΑ  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ  ΑΠΟ  ΕΠΑΛ  ΒΑΡΗΣ
Σε ποσοστό 10%

Τα Δυνατά σημεία του ΕΠΑΛ :
  • ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΙΣΟΤΙΜΟ ΜΕ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ
  • ΠΤΥΧΙΟ 4ου ΕΠΙΠΕΔΟΥ
  • ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΑΕΙ
  • ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΑΤΕΙ  (Μόνο 4 Μαθήματα=2 Γεν.Παιδείας (x1,5) + 2 Ειδικότητας (x3,5))
  • ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΕ ΣΧΟΛΕΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΑΓΓ/ΤΩΝ (ΑΣΤΕ), ΣΧΟΛΕΣ ΥΠΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ, ΣΧΟΛΕΣ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΩΝ, ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ (Μόνο 4 Μαθήματα=2 Γεν.Παιδείας+2 Ειδικότητας)
  • ΠΤΥΧΙΟ 4ου ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΑΝΩΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΤΥΧΙΟ ΙΕΚ (Με 1 έτος Μαθητείας).

Εγγραφές στα ΕΠΑΛ

Από Πέμπτη 18 Ιουνίου έως Πέμπτη 2 Ιουλίου 2020 γίνονται οι Ηλεκτρονικές Αιτήσεις για την Εγγραφή - Ανανέωση Εγγραφής στα ΕΠΑΛ.
1. Ο κηδεμόνας πρέπει να μπει στη σελίδα https://e-eggrafes.minedu.gov.gr και με τους κωδικούς taxisnet να ολοκληρώσει την Ηλεκτρονική Εγγραφή του μαθητή.
2. Στη συνέχεια θα πρέπει να στείλει στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. : α)το αρχείο pdf της Ηλεκτρονικής Αίτησης καθώς και β) φωτογραφία ή φωτοτυπία της ταυτότητας του μαθητή /μαθήτριας.
Κάντε κλικ  ε δ ώ  για να δείτε την εγκύκλιο σχετικά με τις εγγραφές στα ΕΠΑΛ για το σχολικό έτος 2020.***

Για περισσότερες πληροφορίες-διευκρινίσεις καλέστε στο 210 8973394

*** Για να θεωρηθεί ολοκληρωμένη η Εγγραφή του μαθητή θα πρέπει να αποσταλεί στο σχολείο (ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ) το αρχείο pdf της Ηλεκτρονικής Αίτησης καθώς και φωτογραφία ή φωτοτυπία της ταυτότητας του μαθητή /μαθήτριας.

Γιατί σπουδάζουμε στο ΕΠΑΛ

ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

(ΤΟΜΕΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ & ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Ξενοδοχειακών επιχειρήσεων μπορεί να απασχοληθεί κυρίως σε τουριστικά συγκροτήματα, κάμπινγκ, κατασκηνώσεις, τουριστικά γραφεία.,.

Συγκεκριμένα ο απόφοιτος της ειδικότητας μπορεί να εργαστεί σε ξενοδοχειακές επιχειρήσεις με αρμοδιότητες:
- να βοηθά στο τμήμα υποδοχής του ξενοδοχείου (καταγραφή στοιχείων πελατών, χειρισμός εξοπλισμού, διακίνηση-τήρηση εγγράφων)
- να είναι σε θέση να διεκπεραιώνει εξωτερικές εργασίες
- παρέχει πληροφορίες σχετικές με τουριστικά αξιοθέατα της περιοχής
- να παρέχει βοήθεια σε οποιδήποτε τμήμα με την καθοδήγηση του ειδικευμένου προσωπικού.

More Articles...

Επισκεψη APIVITA

Στις 3 Δεκεμβρίου 2015 η Β τάξη του τομέα Υγείας επισκέφθηκε τους χώρους της εταιρίας APIVITA
(φωτορεπορτάζ)